Ferndale matstol Färg: brun
1 239,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
För närvarande mycket populär, det lönar sig att vara snabb
Tillgänglig
Artikelnummer: 324661
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Produktnyheter
- Bekväm matstol med tjock klädsel.
- Robusta, pulverlackerade metallben med golvskydd.
- Köksstol med mjukt och slitstarkt sammetsöverdrag.
- Enkel montering av stolen tack vare de medföljande instrukti
- Mångsidig fåtölj i olika färger.
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Ferndale matstol"
Matsalsstol Ferndale
Totalt djup: 58 cm
Total höjd: 86 cm
Sitthöjd: 50 cm
Sittyta (B x D): 45 x 44 cm
Ryggstödets höjd: 40 cm
Armstödets höjd: 64 cm
Max. Lastkapacitet: 150 kg
Vikt: 6 kg
Materialsammansättning: 100% polyester
Sits:
Klädsel: sammet
Sits, armstöd och ryggstöd bekvämt stoppade
Stomme:
Material: metall
Stabil fyrbent stomme
Solidt utförande
Särskilda egenskaper:
Snygga dekorsömmar
Justerbart fotlock
Lättskötta ytor
Modernt utseende möter optimal komfort
Skötselråd:
Torka bort lätt nedsmutsning med en fuktig bomullsduk
Vi rekommenderar en bomullsduk fuktad med ljummet vatten för rengöring
Dammsug endast ytor med lämpligt tillbehör
Den här matsalsstolen kombinerar modern design med bekväm funktionalitet. Den stoppade sitsen och armstöden ger bekvämt stöd. Det lättskötta sammetsöverdraget ger ett snyggt utseende, medan den robusta metallramen med golvskydd skyddar golvet från repor och förhindrar halka.
Med en lastkapacitet på upp till 150 kg och en ergonomisk form är stolen idealisk för långvarigt sittande. Den finns i flera olika färger och smälter harmoniskt in i olika inredningsstilar och passar perfekt i matsalen, sovrummet eller som läsfåtölj.
Detaljer:Total bredd: 62 cmTotalt djup: 58 cm
Total höjd: 86 cm
Sitthöjd: 50 cm
Sittyta (B x D): 45 x 44 cm
Ryggstödets höjd: 40 cm
Armstödets höjd: 64 cm
Max. Lastkapacitet: 150 kg
Vikt: 6 kg
Materialsammansättning: 100% polyester
Sits:
Klädsel: sammet
Sits, armstöd och ryggstöd bekvämt stoppade
Stomme:
Material: metall
Stabil fyrbent stomme
Solidt utförande
Särskilda egenskaper:
Snygga dekorsömmar
Justerbart fotlock
Lättskötta ytor
Modernt utseende möter optimal komfort
Skötselråd:
Torka bort lätt nedsmutsning med en fuktig bomullsduk
Vi rekommenderar en bomullsduk fuktad med ljummet vatten för rengöring
Dammsug endast ytor med lämpligt tillbehör
Vår 5-stjärnprodukt för dig
ERGONOMISK , KOMFORTABEL: Den tjocka klädseln och de bekväma armstöden ger en mysig sittupplevelse. Tack vare den ergonomiska formen förblir stolen behagligt bekväm även när man sitter länge.
ROBUST , SKONSAM MOT GOLVET: Den robusta ramen av pulverlackerad metall är utrustad med golvskydd. Dessa förhindrar halka och lämnar inga märken eller repor.
LÄTT ATT SKÖTA, SLITSTARK: Sammetsklädseln ger stolen ett lyxigt utseende och en mjuk känsla mot huden. Tyget är lättskött och slitstarkt och förblir obefläckat även vid daglig användning.
ENKEL MONTERING: Den stoppade stolen levereras med lättförståeliga monteringsanvisningar och alla nödvändiga delar, vilket gör det särskilt enkelt att montera matstolen.
ALLROUNDERANDE , I FLERA FÄRGER: Den robusta fåtöljen finns i flera olika färger och är idealisk som hörnfåtölj, läsfåtölj, i vardagsrummet eller i sovrummet.
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 64 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 150 kg |
| FSC-certifikat: | nej |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | svart |
| Golvskydd: | ja |
| Grundläggande material: | plast |
| Höjdjustering: | nej |
| Materialets sammansättning: | tyg (100% polyester) |
| Material ram: | metall |
| Maximal sitthöjd: | 50 cm |
| Med hjul: | nej |
| Möbelyta: | Sydd (Knapp) |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 40 cm |
| Serienname: | Ferndale |
| Setartikel: | inget set |
| Sitsdjup: | 44 cm |
| Säteshöjd Min: | 50 cm |
| Total bredd: | 58 cm |
| Total höjd: | 86 cm |
| Totalt djup: | 62 cm |
| Typ av matsalsstol: | Vanlig matstol |
| Vadderat säte: | Ja |
| Vikt ( Kg ): | 6 |
| sitthöjd: | 50 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 150 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera användnings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera användnings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de








