1 639,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
För närvarande mycket populär, det lönar sig att vara snabb
Tillgänglig
Artikelnummer: 191536802
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Produktnyheter
- Sittområde, ryggstöd och armstöd bekvämt vadderade
- Med bekvämt fotstöd för trevliga vilopauser
- Skrivbordsstol med högkvalitativt konstläderöverdrag
- Ram av kromad metall, upp till 130 kg kapacitet
- Modern snurrstol med enkel och elegant design
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Kontorsstol Castle konstläder"
Kontorsstol Castle konstläderöverdrag
Kontorsstolen Castle kombinerar tidlös design med hög sittkomfort. Den generösa, högkvalitativa vadderingen samt det högkvalitativa konstläderöverdraget säkerställer en behaglig sittupplevelse som varar även under längre arbetspass.
För extra komfort kan både ryggstödet och fotstödet enkelt justeras ? perfekt för att luta sig tillbaka och slappna av. Den steglösa höjdjusteringen möjliggör individuell anpassning till din kroppsstorlek.
Tack vare 360-graders snurrmöjlighet bevaras full rörelsefrihet, medan den stabila metallramen i elegant kromoptik och fem lättrörliga hjul säkerställer stabilitet och flexibilitet.
Detaljer:
Total bredd: 67 cm
Total höjd: 114 - 124 cm
Total djup: 64 cm
Sitsens höjd: 47 - 57 cm
Sittarea: 55 x 55 cm
Ryggstödets höjd: 67 cm
Armstödets höjd: 67 - 77 cm
Max. belastning: 130 kg
Vikt: 17 kg
Materialkomposition: 100 % polyuretan
Säte:
Högkvalitativt konstläderöverdrag
Sitts, ryggstöd och armstöd vadderade
Ram:
Material: Metall i kromoptik
Med fem lättrullande hjul
Särskilda egenskaper:
Kontorsstol med integrerat fotstöd
Höjdjusterbar och snurrbar
Justerbart ryggstöd
Vårdinstruktioner:
För rengöring rekommenderas en bomullsduk fuktad med ljummet vatten
Sug endast ytor med lämpligt munstycke
För rengöring av metalliska ytor är vanligtvis en mild diskmedelslösning tillräcklig
Kontorsstolen Castle kombinerar tidlös design med hög sittkomfort. Den generösa, högkvalitativa vadderingen samt det högkvalitativa konstläderöverdraget säkerställer en behaglig sittupplevelse som varar även under längre arbetspass.
För extra komfort kan både ryggstödet och fotstödet enkelt justeras ? perfekt för att luta sig tillbaka och slappna av. Den steglösa höjdjusteringen möjliggör individuell anpassning till din kroppsstorlek.
Tack vare 360-graders snurrmöjlighet bevaras full rörelsefrihet, medan den stabila metallramen i elegant kromoptik och fem lättrörliga hjul säkerställer stabilitet och flexibilitet.
Detaljer:
Total bredd: 67 cm
Total höjd: 114 - 124 cm
Total djup: 64 cm
Sitsens höjd: 47 - 57 cm
Sittarea: 55 x 55 cm
Ryggstödets höjd: 67 cm
Armstödets höjd: 67 - 77 cm
Max. belastning: 130 kg
Vikt: 17 kg
Materialkomposition: 100 % polyuretan
Säte:
Högkvalitativt konstläderöverdrag
Sitts, ryggstöd och armstöd vadderade
Ram:
Material: Metall i kromoptik
Med fem lättrullande hjul
Särskilda egenskaper:
Kontorsstol med integrerat fotstöd
Höjdjusterbar och snurrbar
Justerbart ryggstöd
Vårdinstruktioner:
För rengöring rekommenderas en bomullsduk fuktad med ljummet vatten
Sug endast ytor med lämpligt munstycke
För rengöring av metalliska ytor är vanligtvis en mild diskmedelslösning tillräcklig
Vår 5-stjärnprodukt för dig
ERGONOMISK SITTNING: Det tjocka vadderingen över sits, ryggstöd och armstöd säkerställer hög komfort. Kontorsstolens sittshöjd är steglöst justerbar.
AVKOPPLANDE PAUSER: För bekväma vilopauser har skrivbordsstolen ett utfällbart fotstöd. Ryggstödet kan dessutom justeras något bakåt.
HÖGKVALITATIVT MATERIAL: Den generösa vadderingen är gjord av högkvalitativt konstläderöverdrag. Polsterstolen har stiliga dekorationssömmar i ryggområdet och på sittsen.
STABIL RAM: Kontorsstolen står på en stabil ram av kromad metall. Sätet kan snurra 360 grader. Fem lättrullande hjul möjliggör ännu mer rörelsefrihet. Snurrstolen kan utan bekymmer belastas upp till 130 kg.
MODERN DESIGN: Snurrstolens utseende är lika modernt, enkelt och elegant. Med sin neutrala yttre passar skrivstolen in i vilket arbetsrum eller kontor som helst.
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 67 - 77 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 130 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | med fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | nej |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material hjul: | plast |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 57 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nackstöd finns: | ja |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | ja |
| Ryggstödets höjd: | 77 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Castle |
| Sitsdjup: | 64 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 47 cm |
| Sätesyta (BxD): | 52,5 x 52 cm |
| Total bredd: | 67 cm |
| Total höjd: | 114 cm - 124 cm |
| Totalt djup: | 64 cm |
| Typ av ryggstöd: | Lutningsbar, kan låsas i en position |
| Typ av stol: | Kontorsstol |
| Vikt ( Kg ): | 17 |
| sitthöjd: | 47 - 57 |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 130 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är inte en leksak.
- Observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är inte en leksak.
- Observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de









