1 439,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
ej tillgänglig
Slutsåld
Artikelnummer: 308218
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Kontorsstol Dublin Konstläder brun"
Kontorsstol Dublin Konstläder
Designerstolen Dublin är en bekväm och stabil barstol för dagligt bruk. Med högt arm- och ryggstöd för ökar komfort. Sitsen är tjock stoppad och känns bekväm tack vare den mjuka klädseln i slitstarkt konstläder.
Underredet i förkromad metall på en lättrullande, robust och snurrbart kryssfot ger säkerhet och stabilitet. Tack vare en spak under sätet kan höjden justeras. Perfekt för moderna inredningsstilar.
Mått:
Total höjd: 78 - 90 cm
Total bredd: 62 cm
Totalt djup: 55 cm
Sitthöjd: 45 - 57 cm
Sittyta (BxD): 48 x 45 cm
Höjd ryggstöd: 34 cm
Höjd armstöd: 20 cm
Vikt: 11 kg
Sits:
- Klädsel: finaste konstläder (100% polyuretan)
- Sits, arm- och ryggstöd är bra stoppade för ökad sittkomfort
- Stilig design genom vadderad klädnad
Underrede:
- Material: metall i kromdesign
- Med robust, snurrbart stativ med kryssfot
- Säker och stabil
Detaljer:
- Snurrbar sits i 360°
- Steglöst höj- och sänkbar
- Stabil konstruktion & slitstark klädsel
- Komfortabelt sittande även under flera timmar
Skötselråd:
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- Använd inte hushållsrengöringsmedel
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 20 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | ja |
| Belastning: | 115 kg |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | ja |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 45 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | ja |
| Ryggstödets höjd: | 34 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | ja |
| Serienname: | Dublin |
| Sitsdjup: | 55 cm |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 57 cm |
| Sätesyta (BxD): | 48 x 45 cm |
| Total bredd: | 62 cm |
| Total höjd: | 78 - 90 cm |
| Totalt djup: | 55 cm |
| Typ av ryggstöd: | Ej lutningsbar |
| Typ av stol: | Arbetspall |
| Vikt ( Kg ): | 11 |
| sitthöjd: | 45 - 57 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 115 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera uppsättnings- och skötselanvisningar.
- Använd denna artikel endast inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera uppsättnings- och skötselanvisningar.
- Använd denna artikel endast inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de








