Kontorsstol Edison Konstläder Färg: grå
1 169,00 kr
inkl. momsLeverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

för ditt köpbeslut?
Produktinformation "Kontorsstol Edison Konstläder"
Kontorsstol Edison - den smarta komforten!
Kontorstolen Edison i konstläder imponerar med sin moderna design och sitt solida utförande. Klädseln i lättskött konstläder med de dubbla sömmarna vid kanten ser inte bara fint ut, utan gör att stolen är särskild robust och slitstarkt.
Sitshöjden är steglöst justerbar tack vare en spak under sätet. Detta garanterar hög komfort när du arbetar över en längre tid. Dessutom garanterar den kryssfoten i förkromad metall stabilitet och lång livslängd. Kontorsstolen står stabilt och säkert på fem lättgående hjul som är anpassade till både hårt golv och heltäckande mattor.
Edison-modellen är indealisk för mindre rum eller kontor på grund av ett lågt ryggstöd.
Mått:
Total höjd: 67 - 77 cm
Sitthöjd: 44 - 54 cm
Bredd: 63 cm
Djup: 55 cm
Sittyta: 39 x 42 cm
Höjd ryggstöd: 39 cm
Max. belastning: 136 kg
Vikt: 10 kg
Sits:
- Material: finaste konstläder (100% polyuretan)
- Sits, arm- och ryggstöd med komfortabel stoppning
- Modern design
Underrede:
- Material: metall i kromdesign
- Inkl. fem lättrullande hjul
- Gungfunktion för ökad rörlighet
Detaljer:
- Komfortabelt sittande i flera timmar
- Modern, funktionell formgivning
- Steglöst höj- och sänkbar
Skötselråd:
- Lättare smuts tas bort med fuktad bomullstrasa
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
| Armstödets höjd: | 66 - 76 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 120 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | nej |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material hjul: | plast |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 57 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nackstöd finns: | ja |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | ja |
| Ryggstödets höjd: | 39 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Edison |
| Sitsdjup: | 56 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 47 cm |
| Sätesyta (BxD): | 41 x 39 cm |
| Total bredd: | 62 cm |
| Total höjd: | 81 - 91 cm |
| Totalt djup: | 56 cm |
| Typ av ryggstöd: | Lutningsbar, kan låsas i en position |
| Typ av stol: | Kontorsstol |
| Vikt ( Kg ): | 7 |
| sitthöjd: | 47 - 57 cm |
| Stil: | Modern |
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Vänligen följ uppställnings- och skötselanvisningarna.
- Använd endast denna artikel inomhus.



