919,90 kr
inkl. momsLeverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

för ditt köpbeslut?
Produktinformation "Kontorsstol Reims Konstläder"
Kontorsstol Reims Konstläder
Kontorstolen Reims är en mycket uppskattad arbetsstol som imponerar med sin moderna design och sitt solida utförande. Klädseln i konstläder med de vackra, dekorativa sömmarna ser inte bara ädel ut, utan gör att den är slitstark och lättskött.
Sitshöjden är steglöst justerbar tack vare en gasfjäder som regleras med en spak under sätet. Detta garanterar hög komfort när du arbetar över en längre tid.
Dessutom garanterar den kryssfoten i förkromad metall stabilitet och lång livslängd. Kontorsstolen står stabilt och säkert på fem lättgående hjul som är anpassade till både hårda golv samt heltäckande mattor.
Mått:
Total höjd: 79 - 89 cm
Sitthöjd: 44 - 54 cm
Bredd: 47 cm
Djup: 56 cm
Sittyta: 47 x 41 cm
Höjd ryggstöd: 39 cm
Max. belastning: 115 kg
Vikt: 11 kg
Sits:
- Klädsel: konstläder (100% polyuretan)
- Sits och ryggstöd med bekväm stoppning
- Stilfulla dekorationssömmar
Underrede:
- Material: metall i kromdesign
- Med stabil kryssfot i metall
- Fem lättrullande hjul
Detaljer:
- Höj- och sänkbar, snurrbar
- Komfortabelt sittande under flera timmar
- Modern formgivning
- Stabil konstruktion och slitstark klädsel
Skötselråd:
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- För rengöring av metallytor behövs vanligtvis endast ett milt diskmedel
- Torka och polera med torr trasa
| Armstödets höjd: | 0 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | Utan armstöd |
| Belastning: | 115 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Utan armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | ja |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material hjul: | plast |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 54 cm |
| Med hjul: | nej |
| Nackstöd finns: | nej |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 39 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Reims |
| Sitsdjup: | 56 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 44 cm |
| Sätesyta (BxD): | 47 x 41 cm |
| Total bredd: | 47 cm |
| Total höjd: | 79 - 89 cm |
| Totalt djup: | 56 cm |
| Typ av ryggstöd: | Ej lutningsbar |
| Typ av stol: | Kontorsstol |
| Vikt ( Kg ): | 7 |
| sitthöjd: | 44 - 54 cm |
| Stil: | Modern |
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera placering och skötselråd.
- Använd endast denna artikel inomhus.





