1 019,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
För närvarande mycket populär, det lönar sig att vara snabb
Tillgänglig
Artikelnummer: 192549901
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Kontorsstol Toulouse Plast"
Kontorsstol Toulouse Plast
Kontorstolen Toulouse är en mycket uppskattad arbetsstol som imponerar med sin moderna design och solida utförande. Sitsen i plast är robust och lättskött.
Sitshöjden är steglöst justerbar tack vare en gasfjäder som regleras med en spak under sätet. Detta garanterar hög komfort när du arbetar över en längre tid.
Dessutom garanterar den kryssfoten i förkromad metall stabilitet och lång livslängd. Kontorsstolen står stabilt och säkert på fem lättgående hjul som är anpassade till både hårda golv samt heltäckande mattor.
Sits:
- Material: plast
- Komfortabel sittposition tack vare ryggstödet
- Sittyta med komfortabel stoppning
Underrede:
- Material: metall i kromdesign
- inkl. fem lättrullande hjul
- Höj- och sänkbar tack vare gasfjädern
Detaljer:
- Klart formspråk
- Lättskötta ytor
- Modern, funktionell formgivning
Skötselråd:
- Lättare smuts tas bort med fuktad bomullstrasa
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
Vår 5-stjärnprodukt för dig
Bürostuhl TOULOUSE ist ein moderner Bürostuhl mit einer bequemen Sitzschale aus pflegeleichtem Kunststoff. Sie können die Sitzschale mühelos mit milden Reinigungsmittel und einem feuchten Baumwolltuch reinigen.
Der Stuhl steht auf einem stabilen Metallgestell in Chrom-Optik und ist mit 5 Leichtlaufrollen aus Kunststoff ausgestattet. Die Laufrollen eignen sich für Hart-und Weichböden und hinterlassen keine Spuren auf Parkett oder Laminat.
Die Sitzhöhe ist stufenlos verstellbar und wird mit dem seitlich unter dem Sitz angebrachten Hebel reguliert. Der praktische Bürostuhl ist in vielen unterschiedlichen Farben erhältlich.
Wählen Sie aus acht verschiedenen Sitzfarben Ihren persönlichen Favoriten aus: schwarz, orange, blau, gelb, rot, grün, weiß, grau.
Ca. Maße: Gesamthöhe: 81 - 91 cm | Gesamtbreite: 48 cm | Gesamttiefe: 54 cm | Sitzhöhe: 42 - 52 cm | Sitzfläche: 48 x 42 cm | Höhe Rückenlehne (Sitz): 41 cm | Max. Belastbarkeit: 136 kg
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 0 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | Utan armstöd |
| Belastning: | 136 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | plast |
| Höjdjustering: | ja |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | plast |
| Material hjul: | plast |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 52 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nackstöd finns: | nej |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | ja |
| Ryggstödets höjd: | 41 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Toulouse |
| Sitsdjup: | 54 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 42 cm |
| Sätesyta (BxD): | 48 x 42 cm |
| Total bredd: | 48 cm |
| Total höjd: | 81 - 91 cm |
| Totalt djup: | 54 cm |
| Typ av ryggstöd: | Ej lutningsbar |
| Typ av stol: | Kontorsstol |
| Vikt ( Kg ): | 11 |
| sitthöjd: | 42 - 52 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximalt belastning 136 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är ingen leksak.
- Vänligen observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är ingen leksak.
- Vänligen observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de








