Kontorsstol Washington Färg: svart
949,90 kr
inkl. momsLeverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

för ditt köpbeslut?
Produktinformation "Kontorsstol Washington"
Kontorsstol Washington
En högvärdig arbetsstol av bästa kvalitet med klädsel av konstskinn (vid nacke) och nättyg (mesh-tyg). Klädseln är elastisk och behåller sin form omedelbart efter användningen, den blir slät och jämn igen. Sådana klädslarna har dessutom bra andningsförmåga så att det känns behagligt att sitta i denna stol just under den varma årstiden.
Underredet är tillverkat av förkromad, robust metall. Denna kontorsstol är väldigt stabil och lätt att flytta tack vare de lättgående hjulen. Sitsen är steglöst höj- och sänkbar för bästa sittkomfort.
Materialsammansättning: 100% polyuretan
Mått:
Höjd: 110 - 118 cm
Sitthöjd: 47 - 55 cm
Bredd: 60 cm
Djup: 53 cm
Sittyta: 50 x 50 cm
Ryggstödshöjd: 67 cm
Armstödshöjd: 22 cm
Sits:
- Material: konstläder (nacke) och nättyg
- Generösa arm- och ryggstöd
- Ergonomiskt böjt ryggstöd för bättre sittkomfort
Underrede:
- Med stabil kryssfot i metall
- Inkl. fem lättrullande hjul
- Höj- och sänkbar, snurrbar
Detaljer:
- Max belastning: 140 kg
- Perfekt för längre och tyngre personer
- Gungfunktion för ökad rörlighet
Skötselråd:
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- För rengöring av metallytor behövs vanligtvis endast ett milt diskmedel
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
| Armstödets höjd: | 22 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 140 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Golvskydd: | nej |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | ja |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material hjul: | plast |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 55 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nackstöd finns: | nej |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | ja |
| Ryggstödets höjd: | 67 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Washington |
| Sitsdjup: | 53 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 47 cm |
| Sätesyta (BxD): | 50 x 50 cm |
| Total bredd: | 60 cm |
| Total höjd: | 110 - 118 cm |
| Totalt djup: | 53 cm |
| Typ av ryggstöd: | Lutningsbar, kan låsas i en position |
| Typ av stol: | Kontorsstol |
| Vikt ( Kg ): | 15 |
| sitthöjd: | 47 - 55 cm |
| Stil: | Modern |
- Denna produkt är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera monterings- och skötselanvisningarna.











