2 129,00 kr
inkl. momsLeverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

för ditt köpbeslut?
Produktinformation "Kontorsstol XXL Xanthos Tyg, 210 kg"
Kontorsstol Xanthos - XXL varianten!
Denna kontorsstol är absolut perfekt för längre, tyngre personer tack vare gasfjädern som tål en kontinuerlig belastning på upp till 210 kg!
Kontorsstolen Xanthos är en robust, snygg och högvärdig arbetsstol med tjock stoppning och slitstark klädsel i tyg. Absolut perfekt som kontorsstol - inte bara för chefen!
Klädsel i konstläder bjuder på olika fördel - den är elastisk och efter användning eller belastning blir ytan alldeles jämt och slät igen. Detta sörjer för snyggt utseende och längre livslängd.
Underedet är tillverkat av kromad metall vilken ger stabilitet. Med en kryssfot på fem lättgående rullar, för både hårt och heltäckande golv.
Den justerbara sitshöjden garanterar en ergonomisk sittposition. Sitshöjden kan du anpassa med en spak under sätet. Den inbyggda gungmekanismen ger ökad rörelsefrihet. Anpassa motståndet efter dina rörelser och din vikt.
Mått:
Total höjd: 115 - 125 cm
Totalt djup: 70 cm
Total bredd: 62 cm
Höjd armstöd: 69 - 79 cm
Höjd ryggstöd: 70 cm
Sitthöjd: 45 - 55 cm
Vikt: 17 kg
Sits:
- Klädsel: tyg (100% polyester)
- Sitsen, arm- och ryggstöd är tjockt stoppade
- XXL sittbredd
Underrede:
- Material: metall
- Stabil kryssfot med fem lättgående hjul
- Alla delar är förstärkta för ökad stabilitet
Detaljer:
- Steglöst höj- och sänkbar
- Inbyggd gungmekanism
- Komfortabelt sittande under flera timmar
- Max. belastning upp till 210 kg
Skötselråd:
- Lättare smuts tas bort med fuktad bomullstrasa
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
| Armstödets höjd: | 69 - 79 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 210 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Grundläggande material: | Tyg |
| Höjdjustering: | ja |
| LED-belysning: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | tyg (100% polyester) |
| Material ram: | kromad metall |
| Material stoppning: | Kallskum |
| Maximal sitthöjd: | 55 cm |
| Med hjul: | ja |
| Nackstöd finns: | nej |
| Nedre ryggstöds justerbar: | nej |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 70 cm |
| Ryggstöd finns: | ja |
| Ryggstöds höjdjusterbar: | nej |
| Serienname: | Xxl xanthos |
| Sitsdjup: | 70 cm |
| Sitsvärme: | nej |
| Sitzart: | Höjdjusterbar |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 45 cm |
| Sätesyta (BxD): | 52 x 52 cm |
| Total bredd: | 62 cm |
| Total höjd: | 115 - 125 cm |
| Totalt djup: | 70 cm |
| Typ av ryggstöd: | Lutningsbar, kan låsas i en position |
| Vikt ( Kg ): | 17 |
| sitthöjd: | 45 - 55 cm |
| Stil: | Modern |
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är inte en leksak.
- Observera uppställnings- och skötselråden.
- Använd denna artikel endast inomhus.









