1 739,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
Endast 5 artiklar fortfarande tillgängliga
Nästan slutsåld
Artikelnummer: 308210
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Lounge Stol Dublin Konstläder"
Lounge Stol Dublin Konstläder
Designerstolen Dublin är en bekväm och stabil barstol för dagligt bruk. Med högt arm- och ryggstöd för ökar komfort. Sitsen är tjock stoppad och känns bekväm tack vare den mjuka klädseln i slitstarkt konstläder.
Underredet i förkromad metall på trumpetfot ger säkerhet och stabilitet. Tack vare en spak under sätet kan höjden justeras. Perfekt för moderna inredningsstilar.
Materialsammansättning: 100% polyuretan
Mått:
Total höjd: 76 - 92 cm
Total bredd: 62 cm
Totalt djup: 55 cm
Sitthöjd: 44 - 60 cm
Sittyta (BxD): 62 x 55 cm
Höjd ryggstöd: 34 cm
Höjd armstöd: 20 cm
Vikt: 11 kg
Sits:
- Klädsel: finaste konstläder (100% polyuretan)
- Sits, arm- och ryggstöd är bra stoppade för ökad sittkomfort
- Stilig design genom vadderad klädnad
Underrede:
- Material: metall i kromdesign
- Trumpetfot inkl. golvskydd
- Säker och stabil
Detaljer:
- Snurrbar sits i 360°
- Steglöst höj- och sänkbar
- Stabil konstruktion & slitstark klädsel
- Komfortabelt sittande även under flera timmar
Skötselråd:
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- Använd inte hushållsrengöringsmedel
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
Vår 5-stjärnprodukt för dig
STILVOLL: Der Lounger Dublin kombiniert Eleganz mit modernem Flair I der Kunstleder-Bezug ist pflegeleicht und macht den Lounge-Stuhl zusammen mit den geschwungenen Armlehnen zu einem Hingucker
FLEXIBEL: Das Gestell des Lounge-Sessels ist stufenlos höhenverstellbar I Stuhl mit einer Sitzhöhe von 44 bis 60 cm einfach und schnell an unterschiedliche Tischhöhen und Körpergrößen anpassbar
KOMFORTABEL: Zusammen mit den kleinen geschwungenen Armlehnen und der Sitzpolsterung ist der Lounge-Stuhl sehr komfortabel und bequem I Rückenlehne stützt den unteren Rückenbereich
STABIL: Das Metallgestell des Esszimmerstuhls ist stabil und standsicher I der Polsterstuhl ist bedenkenlos bis 120 kg belastbar I ideal für Wohnzimmer, Esszimmer, Wartebereiche und Ruhebereiche
BODENSCHONEND: Schoner unter dem runden Standfuß des Polstersessels sorgen für Kratzschutz, sodass empfindliche Böden nicht beschädigt werden
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 20 cm |
|---|---|
| Belastning: | 120 kg |
| Ergonomisk S-form: | nej |
| FSC-certifikat: | nej |
| Fotstöd: | utan fotstöd |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Golvskydd: | ja |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Inklusive pall: | nej |
| Massagefunktion: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material ram: | kromad metall |
| Maximal sitthöjd: | 60 cm |
| Möbelyta: | Ingen särskild ytbehandling |
| Nackstöd finns: | nej |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 34 cm |
| Serienname: | Dublin |
| Sitsdjup: | 55 cm |
| Språk i manualen: | Universell |
| Säteshöjd Min: | 44 cm |
| Sätesyta (BxD): | 62 x 55 cm |
| Total bredd: | 62 cm |
| Total höjd: | 76 - 92 cm |
| Totalt djup: | 55 cm |
| Typ av möbler: | Avslappningsfåtölj |
| Typ av ryggstöd: | Ej lutningsbar |
| Typ underrede: | Höga ben (11 cm och mer) |
| Uppresningshjälp: | nej |
| Vadderat säte: | ja |
| Vikt ( Kg ): | 11 |
| sitthöjd: | 44 - 60 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 120 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är ingen leksak.
- Observera uppställnings- och skötselanvisningarna.
- Använd endast denna artikel inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna och är ingen leksak.
- Observera uppställnings- och skötselanvisningarna.
- Använd endast denna artikel inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de









