1 409,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
Tillgänglig omedelbart
Tillgänglig
Artikelnummer: 313122
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Matsalsstol Utrecht Tyg"
Matsalsstol Utrecht Tyg
En diskret, stilfull stol med hög sittkomfort som passar de flesta inredningar. Den kommer med ett enkelt, tilltalande och varmt uttryck.
Sittdynan är bekvämt stoppad och har klädsel i slitstarkt tyg, vilket är lätt att rengöra. Lätt avrundad form fram och ergonomiskt formad sittyta ökar sittkomforten. Det känns bra att sitta i denna stol även under längre tid. Underredet med fyra ben i vitlackerat trä är säkert och stabilt.
Mått:
Total höjd: 88 cm
Total bredd: 61 cm
Totalt djup: 58 cm
Sitthöjd: 47 cm
Sittyta (BxD): 40 x 42 cm
Höjd ryggstöd: 52 cm
Max. belastning: 150 kg
Sits:
- Klädsel: tyg (100% polyester)
- Generösa arm- och ryggstöd för bekväm sittposition
- Sits, arm- och ryggstöd med komfortabel stoppning
Underrede:
- Material: hårdträ
- Stabilt underrede med fyra ben
Detaljer:
- Högvärdigt material
- Stabil konstruktion och slitstark klädsel
- Komfortabelt sittande under flera timmar
Skötselråd:
- Lättare smuts tas bort med fuktad bomullstrasa.
- För rengöring rekommenderas att använda en med ljummet vatten fuktad bomullstrasa
- Använd inte hushållsrengöringsmedel
- Ytan kan dammsugas men bara med lämpligt munstycke
Vår 5-stjärnprodukt för dig
Esszimmerstuhl Utrecht macht sich gut in jeder Wohnküche und verleiht Ihren Räumlichkeiten ein edles Ambiente. Der Stuhl ist bequem gepolstert, mit Stoff bezogen und verfügt über Armlehnen. Der Stoffbezug ist besonders strapazierfähig und langlebig.
Und auch hinsichtlich des Sitzkomforts ist Utrecht ein absoluter Treffer. Die breite Sitzfläche und die hohe Rückenlehne sorgen für eine bequeme Sitzhaltung. Die robusten Holzbeine verleihen dem Stuhl einen stabilen Stand.
Die Standfüße sind mit Bodenschonern ausgestattet, diese verhindern das Rutschen und hinterlassen keine Streifen oder Kratzer auf Fliesen, Parkett oder Laminat.
Dieses Modell ist absolut vielfältig durch seine unterschiedlichen Sitzfarben: beige, blau, braun, dunkelgrau, grau, grün, schwarz, taupe; sowie unterschiedlichen Gestellfarben: schwarz, natura oder walnuss.
Gesamtmaße: H 88 x B 61 x T 57,5 cm | Sitzhöhe: 47 cm | Sitzfläche: B 40 x T 42 cm | Höhe Rückenlehne: 52 cm | Breite Rückenlehne: 52 cm | Gewicht: 10 kg
Egenskaper
| Armstödets höjd: | 66 cm |
|---|---|
| Armstöd justerbara: | nej |
| Belastning: | 150 kg |
| FSC-certifikat: | nej |
| Funktion armstöd: | Icke-justerbara armstöd |
| Färg på ramen: | natura |
| Golvskydd: | ja |
| Grundläggande material: | Tyg |
| Höjdjustering: | nej |
| Materialets sammansättning: | tyg (100% polyester) |
| Material ram: | trä |
| Maximal sitthöjd: | 47 cm |
| Med hjul: | nej |
| Möbelyta: | Ingen särskild ytbehandling |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 40 cm |
| Serienname: | Utrecht |
| Setartikel: | inget set |
| Sitsdjup: | 42 cm |
| Säteshöjd Min: | 47 cm |
| Sätesyta (BxD): | 40 x 42 cm |
| Total bredd: | 61 cm |
| Total höjd: | 88 cm |
| Totalt djup: | 57,5 cm |
| Typ av matsalsstol: | Vanlig matstol |
| Vadderat säte: | ja |
| Vikt ( Kg ): | 10 |
| sitthöjd: | 47 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 150 kg
- Denna artikel är avsedd för vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
- Denna artikel är avsedd för vuxna personer och är inte en leksak.
- Observera monterings- och skötselanvisningarna.
- Använd denna artikel endast inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de











