Set med 2 stolar Emil Imitation Leather Färg: creme
1 279,00 kr
inkl. momsFri frakt & gratis retur
Fri
Leverans inom några arbetsdagar
(Paketservice)
Snabb leverans
Tillgänglig omedelbart
Tillgänglig
Artikelnummer: 319667
Leverans & frakt
Fraktkostnader
- Frakten är alltid gratis för våra kunder.
Leveranssätt
- Vi erbjuder leverans via paket eller spedition – beroende på storlek och vikt på den beställda varan.
- Paketleverans sker inom 5–7 arbetsdagar.
- Speditionsleverans sker inom 7-10 arbetsdagar.
Leverans till önskad adress
Paketleverans:
- Leverans sker till dörren, i undantagsfall till trottoarkanten.
- Vi levererar gärna till andra adresser, t.ex. till familj, vänner eller arbetsplats.
- Inte hemma?
Paketet levereras till granne eller utlämningsställe och du får ett meddelande.
(Gäller endast för paketleverans.)
Speditionsleverans:
- Innan leverans kommer vi överens om en tid med dig.
- Leverans till trottoarkanten.
Information om leveransomfånget
- Paketet innehåller endast den beställda produkten.
- Andra dekorationer eller föremål på produktbilderna ingår inte i leveransen.
Visa mer produktinformation
Tjänster
- Betala inom 30 dagar
- 14 dagars returrätt
- Fri retur
- SSL-kryptering för ett säkert köp

Anna och hennes team hjälper dig gärna med alla frågor du kan tänkas ha om våra produkter!
Bulkbeställning eller företagsförfrågan?
Skriv till oss på b2b@barstol.se
Hur hjälpsam är den här sidan
för ditt köpbeslut?
för ditt köpbeslut?
Beskrivning
Produktinformation "Set med 2 stolar Emil Imitation Leather"
Set med 2 stolar Emil i konstläder
Den svängbara stolen Emil imponerar med bekväm klädsel och ett elegant, rundat utseende. Rektangulära dekorativa sömmar och tydliga färgvariationer gör dem till en visuell höjdpunkt. De filigrana sätena är klädda med konstläder, vilket också garanterar ergonomisk sittning. Samtidigt står de stabilt på en trumpetfot av metall i kromlook och kan vridas 360°.
Den svängbara stolen Emil imponerar med bekväm klädsel och ett elegant, rundat utseende. Rektangulära dekorativa sömmar och tydliga färgvariationer gör dem till en visuell höjdpunkt. De filigrana sätena är klädda med konstläder, vilket också garanterar ergonomisk sittning. Samtidigt står de stabilt på en trumpetfot av metall i kromlook och kan vridas 360°.
Materialsammansättning: 100 % polyuretan
Omräknade mått:
Totalhöjd: 84 cm
Totalbredd: 47 cm
Totaldjup: 52 cm
Sittdjup: 35 cm
Sätehöjd: 47 cm
Hög ryggstöd: 36 cm
Max. Max. belastning: 110 kg
Vikt: 6 kg
Sittplats:
Omslag: konstläder
Komfortabelt stoppad sits och ryggstöd
Komfortabel sittställning tack vare ryggstödet
Framställning:
Material: metall med kromutseende
Trumpfot inkl. golvskydd
Golvskydd
Stöd: metall med kromutseende. Golvskydd
Särskilda egenskaper:
Modernt utseende möter optimal komfort
Sitsen kan vridas 360°
Stabil konstruktion , slitstarkt överdrag
Påskjutningsanvisningar:
Torka bort lätt smuts med en fuktig bomullsduk
Sugning av ytor endast med ett lämpligt redskap
För rengöring rekommenderar vi en bomullsduk fuktad med ljummet vatten
Vår 5-stjärnprodukt för dig
Loungesessel mit Sitz aus Kunstleder in gestepptem Design - Durch die gepolsterte Sitzfläche und Rückenlehne bieten diese Stühle einen hohen Sitzkomfort.
Die Sitzfläche hat eine Tiefe von 35 cm und eine Breite von 47 cm, die Sitzhöhe beträgt 47 cm, die Drehstühle haben dabei eine Gesamthöhe von 84 cm. Die Sitzfläche hat eine Tiefe von 35 cm und eine Breite von 47 cm, die Sitzhöhe beträgt 47 cm, die Drehstühle haben dabei eine Gesamthöhe von 84 cm.
Die Trompetenfüße aus Metall in Chromoptik sind stabil und standsicher. Zudem besitzt er Bodenschoner, die ein mögliches Zerkratzen des Fußbodens verhindern.
Die Clubsessel sind um 360° frei drehbar und bieten einen guten Sitzkomfort dank der ergonomisch geformten Sitzfläche.
Dank der großen Farbauswahl aus Weiß/Schwarz/Grau/Grün/Braun/Blau/Creme/Gelb/Lila/Orange/Pink/Rot/Taupe gibt es für jeden Geschmack den richtigen Stuhl und er bietet alles was man sich für ein komfortables Sitzen wünscht.
Egenskaper
| Armstöd justerbara: | Utan armstöd |
|---|---|
| Belastning: | 110 kg |
| FSC-certifikat: | nej |
| Funktion armstöd: | Utan armstöd |
| Färg på ramen: | krom |
| Golvskydd: | ja |
| Grundläggande material: | Konstläder |
| Höjdjustering: | nej |
| Materialets sammansättning: | konstläder (100% polyuretan) |
| Material ram: | kromad metall |
| Maximal sitthöjd: | 47 cm |
| Med hjul: | nej |
| Möbelyta: | Ingen särskild ytbehandling |
| Roterbar: | nej |
| Ryggstödets höjd: | 36 cm |
| Serienname: | Emil |
| Setartikel: | 2-delat set |
| Sitsdjup: | 35 cm |
| Säteshöjd Min: | 47 cm |
| Total bredd: | 48 cm |
| Total höjd: | 84 cm |
| Totalt djup: | 52 cm |
| Typ av matsalsstol: | Vanlig matstol |
| Vadderat säte: | ja |
| Vikt ( Kg ): | 6 |
| sitthöjd: | 47 cm |
| Stil: | Modern |
Datablad
1
Säkerhetsanvisningar
- Maximal belastning 110 kg
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Vänligen observera monterings- och vårdinstruktionerna.
- Använd endast denna artikel inomhus.
- Denna artikel är avsedd för användning av vuxna personer och är inte en leksak.
- Vänligen observera monterings- och vårdinstruktionerna.
- Använd endast denna artikel inomhus.
Tillverkarens och ansvarig persons kontaktuppgifter
CLP Trading GmbH, Triftenstraße 93, 32791 Lage | info@clp.de








